Misi Köyü

1
(Fotoğraf: Eren Ertürk)

Bursa’da görülmesi gereken yerleri ve Bursa’nın tarihini anlatırken, Misi (Gümüştepe) Köyü, kuşkusuz ilk sıralarda yerini alacaktır. Öyle ki henüz Bursa’da yerleşim kurulmadan, Misi Köyünün varlığından söz edilmektedir. Bu yazımızda işte bu tarihi köyün geçmişinden; sokaklarıyla, meydanıyla Misi’de nasıl güzel vakit geçirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Misi (Gümüştepe) Köyü’nün Tarihi

Misi’nin uzun yıllar önce önemli bir tarihe tanıklık ettiği, Herodot’un anlatılarında karşımıza çıkmaktadır (M.Ö. 1800). Anadolu’ya geçerken Roma egemenliğinde, daha sonra Bizans egemenliğinde varlığını sürdüren Misyalılar, bölgeyi yerleşim yeri olarak belirlemişlerdi. Bunun en önemli nedeni, akarsuların geçiş noktasında bulunmasıydı. Bugün Nilüfer Çayı olarak bildiğimiz Silvardos (Gümüş Nehir), Batıdan Anadolu’ya geçen kervanların yolu üzerinde bulunmakta ve bu nehri geçmek için kullanılan köprülerden biri Misi ’de yer almaktaydı. Bu yönüyle Misi pek çok uygarlığa ve Hristiyanlığın yayılmasına ev sahipliği yapmıştır.

Bu küçük köyün yerleşim yeri olarak yeniden keşfedilmesi günümüzden neredeyse 1850 yıl öncesine dayanıyor. M.S 183 yılında Alex isimli bir keşişin, Hristiyanlık dinini yaymak üzere yanında bulunan seksen beş kişi ile birlikte Misi’ye yerleşmesi ile Misi ’de tarih yeniden başlamıştır. Köyün fiziki koşullarından dolayı saklanmaya uygun olması, keşişlerin burada uzun yıllar misyonerlik faaliyeti yürütmesini sağlamıştır. Bölge zamanla Hristiyanlığın merkezlerinden biri haline gelmiş, hatta konsül toplanarak üçüncü kez yazılan İncil’in araştırılması ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Konsülün toplandığı Misipoli Manastırı’nda İncil’in bir nüshasının bulunduğuna inanılmaktadır. Ne var ki 1953 yılında yapılan kazılarda manastır, yağmacılar ve define arayanlar tarafından talan edilmiştir.

Misi, 1316 yılında Osmanlı’nın Bursa’yı fethetmesinden on yıl önce, Bursa çevresinde bulunan yerleşimlerin alınmasıyla, Osmanlı toprağı haline gelmiştir. 1961 yılına kadar Misi adıyla anılan köy, bu tarihten itibaren Gümüştepe adını almıştır.

Tarihin ve doğasının bir sonucu olarak şarapçılık ve ipekböcekçiliği Misi’de yıllar boyu üretim faaliyeti olarak karşımıza çıkmaktadır. 1989’da kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan köyde, aslına uygun restore edilen binalar, Nilüfer Belediyesi tarafından çeşitli kültür sanat tesisleri haline getirilmiştir.

 Misi’de Ne Yapılır?

Doğal ve tarihi özelliklerini korumuş Misi’de sizi söğüt ve kavak ağaçları karşılayacak. Köyün içine ilerledikçe meyve ağaçlarının arasından özgün mimarisini korumuş evlerle karşılaşacaksınız. Nihayet köy meydanına geldiğinizde, köyün içinden geçen derenin iki kenarında yemek yiyip çayınızı yudumlayabileceğiniz köy tesislerinde vakit geçirebilirsiniz. Daha sonra Misi’nin renkli evlerinin bulunduğu sokaklarda tur atmanızı öneririz.

Misi Çocuk Kütüphanesi

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Misi Köyü

Misi’de bulunan tarihi Demirci Camii’nin restore edilerek kullanıma açılması ile oluşturulan Çocuk Kütüphanesi, öncelikle çocukların merak ve yaratıcılıklarının ortaya çıkarılmasını hedefliyor. Buna uygun resimler, oyuncaklar ve kitapların bulunduğu kütüphanede yetişkinler için de bir bölüm bulunuyor. Türkiye’deki kütüphanelere örnek olması gerektiği düşünülen kütüphaneyi çocuğunuz olsun olmasın, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Etnografya Evi

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Misi Köyü

Bursa’ya dair pek çok unsurun sergilendiği müzede, Folklor araştırmacısı ve Karagöz Sanatçısı Şinasi Çelikkol’un koleksiyonundan pek çok eseri bulacaksınız. Karagöz gölge oyununda kullanılan modellerin yanı sıra, yöresel kıyafetler, geleneksel el sanatları eserleri, dokuma tezgâhları, tarihi bakır, pirinç, demir, ahşap eşyaları bu müzede görmeniz mümkün.

Mysia Fotoğraf Müzesi

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Misi Köyü

Bursa doğa ve tarih fotoğrafçılığıyla ilgilenen pek çok kişi için vazgeçilmez şehirlerden biri. Nilüfer Belediyesi tarafından pek çok fotoğrafçının uğrak noktalarından biri olan Misi’ye, Bursa’nın ilk fotoğraf müzesi 2017 yılında açılmıştır. Fotoğrafın tarihine dair görsel işitsel dijital unsurların yer aldığı müzede sergi salonları ve bir de kış bahçesi bulunuyor. Fotoğraf severlerin uğrak noktası olan müzede, ilk çekilen fotoğraflarla, tarihi fotoğraf makineleri ile zaman yolculuğuna çıkacaksınız.

Kavacık Sultan Yatırı

Misi Köyü’nde dağda bir kayalıkta yaşadığına inanılan Kavacık Sultan’a ait bir yatır olduğu rivayet ediliyor. Aynı zamanda yatırın kenarından akan suyun, Kavacık Sultan’ın göz yaşları olduğuna inanılmakta.

Misi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma kullanacaksınız, Acemler Metro İstasyonu yakınındaki duraklardan B/20 numaralı otobüsle Misi ‘ye ulaşabilirsiniz. Nilüfer ile arası 7 km olan Misi’ye, Gümüştepe Köyü adıyla navigasyon yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Misi Köyü

Misi ‘ye hafta sonu kahvaltı için gidecekseniz erken saatte gitmenizi öneririz. Hafta sonu oldukça kalabalık oluyor. Misi meydanında bulunan, çevredeki doğa yürüyüşü, bisiklet turu ve kamp alanlarını gösteren harita yardımıyla civardaki doğal güzellikleri görmenizi öneririz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin