Uludağ… Yunanlılara göre tanrıların tanrısı Zeus’un ikametgahı; büyük Truva Savaşı’nı izlediği yer. Bizanslılara göre dönemin en kutsal yerlerinden, Ruhban Dağı. Keşişlerin mekanı, ilk manastırlarını kurdukları, “ulu” dağ. Şimdilerde çok daha büyük, çok daha önemli bir anlamı olan; eteklerinde bir tarihi, kültürü, yaşamı besleyen doğanın ilmek ilmek işlendiği heybetli alan.

 

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Kısa Notlarla UludağMilli Park

Birinci Derece Doğal Sit Alanı olan Uludağ Milli Parkı içerisinde, 104 endemik türü yaşamakta. Apollo Kelebeği’nin, sadece Uludağ’da bulunan çeşidi “Parnassius Apollo”, bir hayli önemlidir.

Milli Park girişi için cüzi bir ücret sizi giriş noktasında karşılamakta.2018 sonu itibari ile alınan ücret ( araç geçişi için 10 TL, bireysel geçişler için 1 TL ) bölge tabiatının korunmasında büyük bir katkı sağlamaktadır.

 

Coğrafi

Uludağ, Bursa merkezine 36 kilometre mesafede bulunan, 2543 metrelik rakamı ile Türkiye’nin en yüksek dağlarından biridir. Milli Park alanı olarak çevrelenmiş 13000 hektara yakın bir alana yayılmış olan Uludağ, Kırkpınar Yaylası, Karagöl Yaylası, Kapıyayla Yaylası, Sarı Alan Yaylaları vb. üzerinde yükselir.

Ulaşım

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Kısa Notlarla Uludağ

“Uludağ Kayak Evi’nin” inşası ve kayak turizminin başladığı ilk yıllarda, Uludağ ulaşımı bir hayli zordu. Uzun bir otobüs yolculuğu ve ardından engebeli ve dik arazide, uzun yürüyüşlerle ulaşılan Uludağ zirvesi için diğer bir ulaşım yolu ise katırlarla sağlanırdı.

Bugün teknolojinin ilerlemesi, dağın popülerliğinin epeyce artması ve ziyaretçi sayısının yıllık 1 milyon kişiyi geçmesi nedeniyle ulaşım bir hayli kolay. Ulaşım yollarından ilki ve en kullanışlısı “teleferik” Bursa’nın aynı ismi taşıyan, teleferik semtinde bulunan kalkış durağı ( teferrüç istasyonu ) kullanılarak, 25 dakikalık bir seyahat  ile oteller bölgesine kadar rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Diğer bir ulaşım aracı Bursa merkezinden hareket eden toplu taşıma araçları. Teleferiğe göre uzun sürmesi açısından dezavantajları olsa da, yol üzerinde göreceğiniz güzellikler, uzun yolculuğu çekilebilir kılan özelliklerden. Son olarak şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kış sezonunda son derece keyifli bir yolculuğun sizleri beklediğini belirtelim. Yalnız aracınızın sert hava koşullarına hazırlıklı olması gerekli. Kış lastiklerinizi ve zincirlerini hazırda bulundurmanızda yarar var. Zira, kısa bir mesafeden sonra seyahat ve can güvenliğini korumakla görevli güvenlik birimleri dağa çıkışınızı engelleyebilir. Yolculuğa devam edebilmek için, yol kenarında fahiş fiyatlarla zincir edilmek zorunda kalabilirsiniz.

 

 Uludağ’a Doğru – Oteller BölgesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Kısa Notlarla Uludağ

Uludağ’ın zirvesinde en yakın noktası Oteller Bölgesi. Onlarca otelin bulunması ve “Uludağ’da nerede kalınır?” sorusuyla ismini almış olan yer. Oteller Bölgesi tabiri caiz ise Uludağ’ın kalbinin attığı alan. Kayak pistleri, dört bir yanı kuşatmış telesiyeçler, eğlence mekanları ile tam bir turizm cenneti. İster kayak ekipmanlarınızı kiralayıp; ister kar manzaralı mekanlarında yemek yiyip, içkinizi yudumlayarak, karın keyfini çıkarabilirsiniz. Kızaklarla çocukluğunuza kısa bir seyahatte bulunabilir, ya da bir kar motosikleti ile etraflıca bölgeyi keşfedebilirsiniz.

 

Uludağ’a Doğru – Sarı Alan

Oteller Bölgesine yakın mesafede Uludağ eteklerinde kurulu Sarı Alan Bölgesi, Oteller Bölgesi kadar rağbet gören diğer bir yerleşim. Çok sayıda restoranın bulunduğu Sarı Alan’da, aileniz ve arkadaşlarınız ile yemek programı yapmanızı tavsiye ederiz. Hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilir; yürüyüş rotalarında doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Nerede Kalınır?yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Kısa Notlarla Uludağ

Uludağ için yaptığınız programınızda, konaklama için birçok alternatifiniz bulunmakta. Oteller Bölgesinde onlarca otelde konaklayarak, gecenizi konforlu ve nispeten lüks bir şekilde geçirebilirsiniz. Ya da Sarı Alan ve Bakacak Mevkilerinde konaklanılabilir. Son derece konforlu ve rahat “bungalov” ve “taş barakalarda” konaklayarak doğayı içinizde hissedebilirsiniz.

Diyelim ki kış turizmi yoğunluğu veya dönem dönem yapılan festival zamanlarına denk geldiniz, Uludağ konaklamasında “doluluk” sıkıntısı ile karşılaştınız. Yine de üzülmeyin. Başta, Çekirge Mevkinde bulunan otellerde konaklanabilir; birçok otelin hizmet olarak sunduğu Uludağ ulaşım araçları ile de, Uludağ seyahatinizi planlayabilirsiniz.

 

Uludağ’ın ayrıntılandırdığımızda yazmakla bitmez özellikleri mevcut. Bir şehre hayat veren ve onunla bütünleşmiş bir yeri gezmeden/görmeden, yazarak anlatmak sanırım imkansız. Siz siz olun eğer hala Uludağ’ı görmediyseniz, programınızın ilk durağına ekleyin.

1 Yorum

  1. […] Uludağ Oteller-Paşaçayırı Yayla-Bağlı Yaylası yürüyüş parkuru, 1.Gelişim oteller bölgesinde başlar. 1.Gelişim oteller bölgesi üstünde, Aydınyıldız otelinin solundaki toprak yol yaklaşık 900 m. Sonra Cennetkaya Tv verici istasyonu sapağını geçerek tahta kar duvarlarının yanına çıkar. Kar duvarında parkur bilgi levhası ve Paşaçayırı yön tabelası bulunur. Kar duvarlarının batısındaki kayalıkların önünde 1.960 m. rakımdan başlayan patika orman içinde Milli park sınırları dışına çıkar. Patikanın geçtiği ormanlık alan özellikle sonbaharda yürüyüşçülere fotoğraf açısından görsel bir ziyafet sunan nadir yerlerden biridir. Yol boyunca kırmızı-beyaz işaretlerin bulunduğu parkurda ilk varılan nokta 1.815 m. rakımdaki Paşaçayırıdır. Oteller-Paşaçayırı arasındaki mesafe 2,6 kilometredir. İçme suyunun bulunduğu bu yaylanın altındaki yön levhası takip edildiğinde parkur orman içinden devam edip 1,1 kilometre sonra 1.610 m. rakımdaki Alıçdüzüne varır. Alıçdüzü’nün altında Bağlı köylülerinin tarlalarına ulaşmak için kullandıkları toprak yoldan yürümeye devam edildiğinde 1,6 kilometre sonra köy evlerinin arasındaki işaretli patika geçilip Bağlıköyü mesire alanına ulaşılır. Bağlı mesire alanı yaz aylarında çevre köyler ve Bursalıların piknik amacıyla kullandıkları büyük bir yayladır. […]

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin