Dağyenice Göleti Kamp ve Piknik Alanı

0

Dağ Yenice Kamp Alanı, Doğancı Barajı’ndan gelen suyun önüne set konularak oluşan Dağyenice Göleti etrafında bulunmaktadır. Bursa’nın tarihi köylerinden Misi Köyü‘nün yakınlarında bulunan Dağyenice Bursa’da Uludağ’dan sonra en bilinen kamp alanları arasında yer almaktadır.

Büyükşehirlerin merkezine bu kadar yakın olup da, doğallığını koruyabilen ender yerlerden Dağyenice Göleti Kamp ve Piknik Alanı… İsterseniz günübirlik eğlence için, isterseniz de gece kamp yapabileceğiniz muhteşem bir güzellik. Gölü, meşe ve çam ağaçları çevreliyor. Gölün akarsuya set çekilerek oluşmasından dolayı bazı ağaçlar suyun altında kalmış. Gölün yüzeyinde yükselen ağaç dalları manzaranın güzelliğine güzellik katıyor.

Akşama doğru güneşin batmaya başlamasıyla eşsiz manzara göle yansıyarak kendini tekrarlıyor. Güneş ışıklarının göl yüzeyinde yansıması, manzaranın güzelliğine yeni bir renk katıyor. Yaban ördeklerinin göl yüzeyinde oluşturduğu görsel şölene çıkardıkları seslerde müthiş bir fon müziği oluşturuyor. Güneş battıktan sonra ördek sesleri yerini kurbağa seslerine ve köpek havlamalarına bırakıyor. İnsanlara alışkın köpeklerin havlamaları size tedirginlikten çok güven duygusu veriyor. Karanlıkla birlikte günübirlik ziyaretçiler de piknik alanını terk ediyor. Bu saatten sonra etrafta kampçıların ve balıkçıların ateşi, yıldızların ışıltısından başka ışık kalmıyor. Kalabalıkta birbirine karışan insan sesleri yerini doğanın çıkardığı seslerin senfonisine bırakıyor. Alanda esas stres atma saatleri de başlamış oluyor. Kafanız günlük kaygı ve düşüncelerden kurtulmaya başladıkça muhabbetler hayallere dönüşüyor. Saatler geçsin istemiyorsunuz. Bu saatten itibaren tek derdiniz kamp ateşini söndürmemek.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Dağyenice Göleti Kamp ve Piknik Alanı
Yaban ördeklerinin göl yüzeyinde oluşturduğu görsel şölene çıkardıkları seslerde müthiş bir fon müziği oluşturuyor.

Dağyenice etrafındaki ormanda yaz aylarında kuru odun parçaları bulmak mümkün. Anca yağışlı havalara denk geldiğinde yanınızda odun götürmekte fayda var. Yağış demişken daha önce burada kamp yaptığımızda yağmur ve doluya yakalandık. İkisi de bizi rahatsız etmekten ziyade muhabbetimize ayrı bir keyif kattı.

Dağyenice’ye nasıl gidilir?

Bursa merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Dağyenice Göletine gitmek için Beşevler Kavşağı’ndan Orhaneli yönüne gidilir. Yaklaşık 3 kilometre sonra sağ taraftan Dağyenice yoluna girilir. Misi Köyü’nden itibaren 8 kilometre daha ilerleyerek Dağyenice Göleti’ne ulaşabilirsiniz.Dağyenice’ye toplu ulaşımla gitmek isteyenler için Acemler İstasyonu’ndan 2/B otobüsüne binerek Misi’ye ulaşabilirsiniz. Misi’den itibaren ormanın içinde yer alan, yaklaşık 8 kilometrelik yürüyüş parkurundan Dağyenice’ye ulaşabilirsiniz. Yürüyüş sırasında köpek, tilki ve sincap gibi hayvanlara rastlayabilirsiniz.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Dağyenice Göleti Kamp ve Piknik Alanı

Dağyenice Göleti’ne ulaştığınızda yol ikiye ayrılıyor. Yolun sağ tarafından ilerlediğinizde pinik alanı, kampçılar için ayrılmış alan ve bir tane de tesis bulunuyor. Bu tesiste atıştırmalık bir şeyler bulunsa da kamp ihtiyaçlarını şehir merkezinde görmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca alanda elektrik prizleri de mevcut. Bu yönde alanın daha geniş olması, piknik masalarının bulunması gibi nedenlerle piknikçiler tarafından tercih ediliyor. Bundan dolayı özellikle hafta sonları kalabalık oluyor.

Yolun sol tarafından ilerlendiğinde ise göl kenarında kamp yapabileceğiniz yerler bulunmakta. Bu taraf görece daha sakin. Ancak piknik masası, elektrik prizleri bu tarafta bulunmuyor. Her iki yönde de tuvalet binaları bulunmakta. Tesis işletmecileri tarafından alan ve tuvaletler temizlenmektedir.

Yaz aylarında kamp yaptığınızda normal bir uyku tulumu ve çadır sizi kurtaracaktır. Çadırınızı gölün oldukça yakınına kurabilirsiniz. Daha soğuk günlerde çadırı biraz daha ormanın içine almanız sizi soğuk ve rüzgardan bir nebze olsun koruyacaktır. Dağyenice’nin rakımının yüksek olması nedeniyle gece ısı oldukça düşüyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kamp yapmak isterseniz bu şartlara uygun kamp ekipmanlarınızın olması faydalı olacaktır.

Dağyenice’nin avantajları

  • Yerleşim yerlerine yakın olması hızlı ulaşımın yanı sıra, unuttuğunuz malzemeleri kısa sürede tedarik etmenize olanak sağlıyor. (Çokça başımıza geldi 🙂 )
  • Tuvalet, elektirik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz binaların olması.
  • Alan içerisinde tesisin bulunması

Dezavantajları

  • Özellikle hafta sonları kalabalık olması geç kalınması halinde yer bulamama veya çok iç içe yerleşme gibi sorunlara yol açabilir.
  • Maalesef burada da zaman zaman gecenin sessizliğini bozan yüksek sesli müziğe maruz kalabiliyorsunuz.
  • Göl etraftaki yerleşim yerleri sakinlerine ait bahçelerin su ihtiyacını karşıladığı için sulama mevsimlerinde su motorunun sesi bir kaç saat rahatsızlık verebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin