Bursa Müzeleri

0

1. Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Tofaş Anadolu arabaları Müzesi, birkaç Tofaş yöneticisinin girişimi ile 1998 yılında temelleri atıldı. Eski Bursa İpek Fabrikası’nın bulunduğu yere kurulan müze içeriği ile başta ülkemiz, daha sonra dünya üzerinde özel bir alanda bulunmakta.

Anadolu’da bulunan ilk araba özelliğine sahip 2600 yıllık arabanın, bire bir kopyasının da bulunduğu müzede; motorlu-motorsuz taşıtlardan geleneksel araba atölyelerine, tekerleklere kadar birçok farklı ürün sergilenmekte. Yılda ortalama, 60.000 ziyaretçi kabul eden müze, Bursa’da görülmesi gereken mekanlar arasında.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

2. Atatürk EviyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Bursa’nın, cumhuriyet tarihine ilişkin önemli mekanlarından biridir.1923 yılında Bursa Belediyesi binayı, Miralay Mehmet Bey’den satın alarak,Atatürk’ün 2 ziyareti ile kendisine hediye edilmiştir.Atatürk sonradan Bursa’ya yaptığı ziyaretlerinde bu evde kalmıştır. Mekan, Cumhuriyet’in 50. yılında müzeye çevrilerek bugünkü halini almıştır.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Evi Müzesi

3. Bilim Teknoloji Merkezi yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Bursa tarihi açısından yeni sayılabilecek bir kurum olan Bilim Teknoloji Merkezi; buna karşın ziyaretçileri ve içeriği ile kısa zamanda Bursa Müzeleri arasında köşe taşlarından biri olmayı başarmıştır.

Merkezde 14 farklı alan, 270 deney düzeneğinin yanı sıra, özel tasarımı galeriler, fizik-kimya laboratuvarları, simülasyon cihazları, planetaryum ve bunun gibi alanlar yer almaktadır.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bilim Teknoloji Merkezi

4. 17. YY. Osmanlı Evi MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Osmanlı Evi Müzesi, Bursa’nın Muradiye ilçesinde bulunmaktadır. Müze, 2. Murat Külliyesi karşısında, Bursa’nın sıradan ahşap evleri görünümündedir. Ancak bu evin 2. Murat’ın istirahathanesi olduğu düşünülmekte ve Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu ev olarak bilinmektedir.

Müze tamamı ile 17. yüzyıl Osmanlı motifleri ile süslenmiştir. 3 katlı müzenin her bir katı ayrı sanatsal öğeler içermektedir.

Müzeyi, pazar hariç her gün, 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

17. Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi

5. Arkeoloji MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Bursa Arkeoloji Müzesi, dönemin Milli Eğitim Müdürü Azmi Bey öncülüğünde, 1902 yılında kurulmuştur. Müzey-i Hümayun Umum Müdürlüğü, bugün ki Erkek Lisesi’nin bir bölümünde müze temellerinin atılmasını kararlaştırılmış ve 1930 yılında Yeşil Medrese bünyesine,ardından bugün ki yeri olan Kültürpark içerisinde taşınmıştır.

Uzunca bir süre restorasyon,onarım, düzenleme ve bunun gibi durumlardan ötürü ziyarete kapatılan müze; 2013 yılından beri ziyaretçilerini kabul etmekte. Müze, Salon 1 (Miyosen dönem-Frig Krallığı dönemi), Taş Eserler Salonu, Salon 2 (Arkaik Çağ-Bizans dönemi), Üçpınar Tümülüsü Araba Buluntuları Salonu olmak üzere, 4 salondan ve yüzlerce arkeolojik eserden oluşmaktadır.

Müzeyi, haftanın her günü, 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

6. Mübadele EviyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Mübadele evi Bursa’nın Görükle yerleşkesinde bulunmakta. 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşımız ile zorunlu gerçekleştirilen Türk-Rum Mübadelesi’ne yönelik oluşturulan müze, 1922-1924 yıllarına odaklanmakta. Uluslararası Akademik Tarihçiliği referans alınarak oluşturulan müze, özel mekan ve kişilere odaklanarak bölgede yaşayanların tanıklıklarına dayanmakta.

Müze de dönemin kozacılık sektörü, mutfak kültürü, giyim, eğlence, evlilik, doğum, ibadet pratikleri vb. konular incelenmektedir

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

7. Ormancılık MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

1989 yılında, Saatçi Köşkü’nde kurulan müze, bünyesinde ormancılık alanında birçok eserler barındırmaktadır.

Müzede Orman Bitkileri, Kesitler Bölümü, Kesim Aletleri Bölümü gibi bölümlerin yanı sıra en dikkat çeken bölüm Fosiller Bölümü. Bu bölümde sergilenen 6.000.000 yıla tarihlenmiş Sekoya Ağacı Fosilini görmenizi tavsiye ederiz.

Müzeyi, pazar ve pazartesi hariç her gün, 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

8. Türk İslam Eserleri MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Müzenin temellerini 1419 yılında, Yeşil Türbe Cami/ Türbe ve Hanı yanı sıra, Yeşil Medresesi’ni inşa ettiren Çelebi Sultan Mehmet atmıştır.

Yeşil Medrese zamanla müze halini almıştır. 1930-1972 yıllarında Bursa Arkeoloji Müzesi’ne de ev sahipliği yapmıştır. Bugün ki halini 1975 yılında alan müze, Osmanlı Kuruluşu ve Yıkılışı arasında geçen süreye ait geniş bir eser koleksiyonuna sahiptir.

Müze , bir süre tadilat nedeni ile kapalıdır.

9. Uluumay Halk Kıyafetleri MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Bursa’nın ilk özel etnografya müzesi olan müze, Esat Uluumay’ın 45 yılda biriktirdiği, 400 parçadan oluşan 70 Kıyafetten oluşmaktadır. 15. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile kıyafetler, ziyaretçilerini etkilemektedir.

Müze 2004 yılında Ahmet Paşa medresesinde kurulmuş olup Muradiye ilçesinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

10. Celal Bayar MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Cumhuriyetimizin 3. Cumhurbaşkanı adına açılan müze, Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Umurbey semtinde bulunmaktadır. 1970 yılında faaliyete giren müzede, Bayar’a ait fotoğraf, anı eşyaları, tablolar, çeşitli belgeler vb. şahsi eşyalar yer almaktadır.

Müze bünyesinde ayrıca, aynı isimle anılan bir kütüphanede mevcut.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

11. Yenişehir Şemaki Evi MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

İran’dan Anadolu’ya gelerek Yenişehir’e yerleşen Şemaki Ailesi, 18. yüzyılda kendi kültürlerini yansıtan bir ev inşa etmiştir.

1945 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından satın alınmış ve bakanlık bünyesinde kullanılmıştır. 1991 yılında yeniden ailenin oturduğu şekilde düzenlenerek müze haline getirilmiştir.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12. Merinos Tekstil Sanayi MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Bursa denilince akla gelen alanlardan biri olan Tekstil, Bursa kültürünü uzun yıllar boyu etkilemiş ve etkikeneye devam etmektedir. Tekstil alanı ile ilgili tarihi yaşatmak ve sergilemek adına müze 2011 yılında Atatürk Kongre Kültür Merkezi bünyesinde kurulmuştur.

Açılışını, Atatürk’ün 1938 yılında gerçekleştirdiği Merinos Yünlü Müessesesi, restore edilerek müze haline almıştır. Döneminde ki işlevselliği gözetilerek oluşturulan müze, dört ana bölümden oluşur. Tekstil Ekipmanları, İpek ve Elyaf Laboratuarlarına kadar birçok alanda sergi yapmaktadır.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

13. Sağlık Tarihi MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Sağlık tarihi müzesi Bursa’nın, Yıldırım Beyazıt Külliyesi Darüşşifası’na uzanan sağlık tarihini, günümüzde aydınlatmaktadır.

Pınarbaşı mevkinde bulunan müz, bünyesinde işlenen konuya dahil görseller, canlandırmalar ve sergiler barındırmaktadır.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 09:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

14. Merinos Enerji MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Dönemin Merinos Yünlü Müessesine elektrik sağlamak adına inşa edilen 3200 metrekarelik elektrik santrali, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

2012 yılında hizmete giren müze, elektrik üretiminin tüm aşamalarını ziyaretçilerin önüne sermektedir. Cansız manken, ışık ve ses efekti gibi tamamlayıcı unsurlar ile ziyaretçilerine keyifli zaman geçirtmektedir.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 09:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

15. Mudanya Mütareke EviyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Kurtuluş Savaşı’mızın ilk galibiyeti olan ve Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı bina müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Müzenin bulunduğu bina, 19. yüzyıl sonlarında Rus asıllı Aleksandır Ganyanof tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra m0Mudanyalı işadamı Hayri İper tarafından satın alınmış; 1937’de Mudanya Belediyesi, 1959’da Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Mütarekenin imzalandığı salon, İsmet İnönü’nün çalışma odası ve mütareke dönemi eşyalarının sergisi ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Müzeyi, pazartesi hariç her gün, 08:00 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

16. Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Müze asıl olarak 2. Beyazıt’ın Sadrazamı İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış bir hamamdır. 1485 yılında hamamında içinde bulunduğu yapı, ıslahhane olarak faaliyet göstermiştir. 1903 yılında Hamidiye Sanayi Mektebi bugün ise hala Teknik Lise olan Tophane Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde son halini almıştır.

Bursa Eğitim hayatının gözler önüne serildiği müze aynı zamanda bir hamamdan oluşması nedeni ile ilgileri üzerine çekmektedir.

 

17. Aksu Köyü MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

Aksu Köyü, Osmanlı döneminden eserleri bünyesinde bulundurması ve Atatürk’ün sık ziyaretleri ile bugün ki Bursa tarihi için önemli bir yere sahip olan yerleşimlerde nedir.

İlk olarak hamam olarak inşa edilen ancak, köy halkının iradesi ile müze halini alan yapı, köy tarihi ile ilgili ziyaretçilerini ağırlamakta.

 

18. Cumalıkızık Köyü MüzesiyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Müzeleri

700 Yıllık tarihi ile Bursa’nın en eski yerleşimlerinden olan Cumalıkızık, şehrin popüler turistik mekanlarından biri. UNESCO Dünya Mirası listesindeki köyümüz, mimari ve kültürü ile ziyaretçilerin ilgi odaklarından.

Köy halkının yaşam tarzı ve gelenek görenekleri gibi içeriklere sahip müzeyi, ziyaret etmeden cumalıkızıktan ayrılmayın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin