Bursa Kamp Alanları

1

Eşsiz doğası ile Bursa belki de Türkiye’de kamp yapmak için en uygun yerlerden.

Türkiye’nin en ünlü dağı Uludağ‘ın eteklerine kurulmuş şehir aynı zamanda Gemlik ve Mudanya ilçeleri ile Marmara Denizi’ne uzanıyor. Sınırları içerisinde bir çok gölü de barındıran şehir kampçılar için adeta bir cennet. İşte Bursa’da yer alan kamp alanları:

Bursa şehir merkezine yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen kamp alanları arasında yer alan Dağyenice Kamp Alanı aynı adı taşıyan Dağyenice Göleti etrafına kurulmuştur. Tuvalet ihtiyacının karşılanabildiği kamp alanı ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Eşsiz bir doğaya sahip Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın Kemalpaşa ilçesine 17 kilometre uzakta Muradiyesarnıç köyü yakınlarında bulunuyor. Suuçtu Şelalesi kamp severler için de oldukça güzel bir alan. Kamp yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını yanında getirmesi iyi olacaktır. Ayrıca ormanın içinde ve nehir kenarı olması sebebiyle akşamları biraz serin olacaktır. Gerekli önlemi almanızı tavsiye ederiz. Doğanın içerisinde, bol oksijenli ve suyun dinlendirici sesiyle geçireceğiniz bir kaç gün şehrin bütün stresini üzerinden atmanıza, yorucu şehir hayatını bir nebze de üzerinden atmanıza sebep olacaktır.

Suuçtu Şelalesi ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz

3Baraklı Göleti Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’e bağlı Baraklı köyünde yer alan Baraklı Göleti, doğaseverler arasında en çok tercih edilen kamp alanlarından bir tanesi. Uludağın güney yamacına bakan gölet, özelllikle çadırlı kamp ve olta balıkçılığı amacıyla tercih ediliyor. Baraklı köyü içinden başlayan parkurun gölet çevresindeki kamp alanına kadar olan mesafesi 7.5 kilometredir.

4Uludağ Çobankaya Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Uludağ’da yer alan Çobankaya Kamp Alanına karayolunun yanı sıra teleferik kullanarak da ulaşabilirsiniz. Milli Park Müdürlüğü’ne ait işçi pansiyonunda, banyo, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Çobankaya Kamp Alanına gitmek isteyenler, Teleferikte son durak olan Oteller Bölgesi durağında inmelidirler. Alanda çadır kurmak ücretsizdir.

Bursa’nın ikinci büyük Kanyonu olan Sadağı Kanyonu Bursa’nın dağ ilçelerinden olan Orhaneli’de yer alıyor. Bursa merkezden 58 kilometre uzaklıkta yer alan kamp alanında dilerseniz çevrenin güzelliğini keşfedecek kısa bir yürüyüş gerçekleştirebilir, dilerseniz de zorlu bir kanyon yürüyüşü yapabilirsiniz.

Sadağı Kanyonu ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

6Kocayayla Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Marmara Bölgesi’nin en yüksek yaylası olan Kocayayla, Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’te yer almaktadır. Çadır ve karavan kampçılığı için uygundur. Alanda kamp ateşi yakabilir, mangal yapabilrisiniz. Alan da kafe ve restoranın yanı sıra su kaynağı tuvalet ve market de yer almaktadır. Koca Yayla Kamp Alanı’nda bütün hizmetler ücretsizdir.

7Gököz Göleti Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Keles’e bağlı Gököz Göleti çevresinde yer alan Natural park içerisinde yer alan alanda cuzi bir miktar ödeyerek kamp yapabilirsiniz. Dilerseniz göletin park içerisi dışında kalan kısımlarında ücretsiz olarak da kamp yapabilirsiniz. Elektrik, tuvalet gibi ihtiyaçlardan faydalanmak isterseniz tesis içerisinde kamp yapmakta fayda var. Ayrıca tesiste kamp ateşi için varil de sağlanıyor. Tesiste ATV veya bisiklet turu yapabilir, ata binebilirsiniz.

8Eşkel Köyü Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa’ya 54, Mudanya’ya 20 km uzaklıkta yer alan Eşkel Köyü deniz kampı yapmak isteyenler için oldukça ideal bir yer. Kumsallı bir koyda yer alan kamp alanında denize girebilirsiniz. Eşkel köyünün yerlileri kampçılara her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Ayrıca kamp alanında güneşin batışını seyretmek de ayrı bir keyif.

9Saitabat Şelalesi Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa’nın Kestel ilçesinde yer alan Saitabat Şelalesi etrafında tamamen köy kadınları tarafından oluşturulmuş standlar yer almaktadır. Bursa’nın organik kahvaltılarıyla ünlenen bölgede kamp yabapileceğiniz uygun alanlar bulabilirsiniz. Şelale son dönemlerde Arap turistler tarafından günübirlik ziyaretler için sıkça tercih edilmektedir.

10Misi Kamp Karavan AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa’nın eşsiz güzelliklerinden Misi köyü yakınına Nilüfer Belediyesi tarafından kurulan kamp karavan alanı sıkışık günlerde 85 karavana kadar konaklama imkanı sağlıyor. Alanda elektirik, su, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesis bulunmaktadır.

11Küreklidere Şelalesi Kamp AlanıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa’nın Kestel ilçesinde yer alan Küreklidere Şelalesi Kürekli deresi ve şelale etrafında kampçılara eşsiz yerler sunmaktadır. Şelaleye ulaşmak için aracınızdan indikten sonra yaklaşık 500 metre yürümelisiniz. Derenin suyu içilebilecek kadar temizdir. Şelale çevresinde piknik masaları bulunmaktadır. Ayrıca doğal bir merdivenle yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşle aşağı inebilirsiniz. Dere boyunca keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

12Sansarak KanyonuyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa’nın İznik ilçesinde yer alan Sansarak Kanyonu Bursa merkeze yaklaşık 100 km uzaklıktadır. 7 kmlik orta zorlukta bir parkura sahip kanyonda yürüyüş yapabilirsiniz. Parkur Sansarok Köyü’nü geçtikten 4 kilometre sonra yer alan yıkık değirmen ile başlar. Değirmen’den karşıya geçip sola doğru ilerleyerek başlanan parkurun 1.7 km’lik alanı orta zorluktadır. Birinci bölümü geçtikten sonra ise daha zorlu bir etap bulunmaktadır. Sık orman dokusu ve kaygan yosunlu tabaka nedeniyle uyarı levhalarına dikkat etmek gerekir. Kanyon boyunca akan Kayalıdere’nin suyu oldukça temiz olup yaz aylarında oluşan havuzlarda yüzebilirsiniz.

13Bağlı YaylasıyH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Yaz aylarında Bursalıların piknik alanı olarak kullandığı Bağlı Yaylası Uludağ’ın arka yüzeyinde Soğukpınar yolu üzerinde yer almaktadır.Bağlı Yaylasına ulaşmak için Uludağ Milli Parkı girişine 100 metre kala sağa sapan Bağlı köyü- Soğukpınar yolunu kullanabilirsiniz. Buradan itibaren eski Hanlar bölgesinden geçen yoldan 5.7 km ilerleyerek Bağlı Yaylası girişine ulaşabilirsiniz.Yaylanın giriş noktası ayrıca Oteller Bölgesi-Paşaçayırı-Bağlı parkurunun bitiş noktasıdır.

14KıranyaylayH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Bursa şehir merkezine 58 kilometre uzaklıktaki İnegöl ilçesinin 13 kilometre güneyinde kalan Kıran köyü Uludağ’ın doğu ucunda 1020 mt. rakımda yer alır. İnegöl ilçesine 4 kilometre kala Yenice köprülü kavşağından sağa dönen yol Yeniceköy, Edebey köyü üzerinden Kıranköyüne ulaşır. Kıranköyü yaylası köyden 8 kilometre uzaklıktadır. Köy içinden başlayan asfalt yol 1.3 kilometre sonra Fevziye köyü ayrımından sağa doğru devam eder. Ormanlık alandan geçip Uludağ yamaçlarında devam eden yol 2.4 kilometre sonra Salih Dede piknik alanı üstünden ilerler.

Kıran yaylaya uzanan asfalt yol bu noktadan itibaren oldukça bozuktur. Yol 850 mt. kadar devam ettikten sonra köprüyü geçer ve Ayıdağı şelalesinin altından 3.5 kilometre daha ilerleyerek tırmanmaya başlar.

Kıranköyüne ait ahşap barakaların bulunduğu Kıranyaylası 1870 mt. rakımdadır.

Yaz aylarında Kıranköyü halkının kaldıkları yayla, Uludağ oteller bölgesinden 22 kilometrelik bir yürüyüşle gelen dağcı gruplarını da misafir eder.

15Ketenli YaylayH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kamp Alanları

Ketenli yaylası Uludağ’ın güneyinden Aras şelalesine ulaşan patikaların çıkış noktasıdır. 1440 m. rakımındaki yaylaya Soğukpınar köyü içerisinden ulaşılır. Soğukpınar-Aras Şelalesi parkuruna girildiğinde 7.4 kilometre sonra çevresi Karaçam ve Meşe ormanlarıyla kaplı Ketenli yaylaya ulaşılır.

Bahar ve yaz aylarında özellikle makro fotoğrafçıları için düzenlenen fotoğraf turları ve kamplar için ideal olan ve içme suyu bulunan yayla endemik bitki türleri açısından oldukça zengindir.

Siz de Bursa’da yaşadığınız kamp deneyimlerini iletisim@bursadanevar.com adresinden bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz…

Bursa Doğa Yürüyüş Yollarını keşfetmek için tıklayın

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin