Suuçtu Şelalesi

0

Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın Kemalpaşa ilçesine 17 kilometre uzakta Muradiyesarnıç köyü yakınlarında bulunuyor. 38 metre yüksekten akan şelaleye yaklaşıldığında yüzünüze vuran su yüzünüzde mutluluğa yol açıyor. Şelale Karadere Nehri’nin üzerinden geçen bir fay hattının çökmesiyle oluşuyor. Adını da burdan alıyor. Şelalenin yakınına geldiğinizde üzerinize sıçrayan sular ıslanmanıza neden oluyor. Bolca ıslanmayı göze alarak şelalenin dibine kadar yaklaşmak mümkün.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Suuçtu Şelalesi

Şelaleye hayat veren Karadere nehrinin etrafını saran kayın ağaçlarının verdiği bol oksijen ve akan suyun dinlendiriciliği ilk dakikadan itibaren ferahlamanıza ve sonsuz bir enerjiye sahip olmanıza neden oluyor. Şelalenin üst kısmına araç ile çıkmanız mümkün. Ancak toprak yol özellikle yağışlı havalarda çamur oluyor. Araçların çıkışını oldukça zorlaştırıyor. Bunun yerine 15 dakikalık kısa bir doğa yürüyüşüyle de şelalenin üstüne ulaşmanız mümkün. Biz de kesinlikle bu yöntemi tavsiye ederiz. Zira doğanın verdiği enerji sizde kayın ormanın içindeki bu keyifli yolu yürüme isteği uyandıracaktır.

SUUÇTU ŞELALESİ PİKNİK ALANI

Şelale’nin çevresi Kemalpaşa Belediyesi tarafından düzenlenmiş. Ailenizle ve arkadaşlarınızla gelip keyifli bir piknik yapabilir ve mangal yapabilirsiniz. Piknik alanlarında ahşap masalar bulunuyor. Hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Bu yüzden erken gelip doğanın içinde yapmanız en güzeli olacaktır.

DOĞA İÇİNDE EŞSİZ BİR YÜRÜYÜŞ

Eğer doğa içerisinde yürümeyi seven bir grupsanız bizim size tavsiyemiz ise yanınıza hafif yiyecekler ve bolca su alarak yemek molasını oldukça kısa tutmanız. Şelalenin üst kısmına çıktığınızda içinizde Karadere Nehri boyunca yürüme isteği oluşacak. Bazı yerlerde geçişler zorlaşsa da gidebildiğiniz yere kadar gidin. Nehir ve etrafındaki eşsiz doğanın bolca fotoğrafını çekin.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Suuçtu Şelalesi

Şelaleyi oluşturan Karadere’nin suyu oldukça temiz. Kemalpaşa ilçesi içme suyunu büyük oranda bu nehirden karşılıyor. Nehrin debisi yaz aylarında düşse de kış aylarında ve yağışlı havalarda tekrar yükseliyor. Bu yüzden bahar ayları şelaleyi tam olarak görmek için en güzel zaman denilebilir. Yazın boğucu sıcağından bunalanlar için de şelalenin etrafı serinleten suyu doğal bir klima özelliği görüyor.

SUUÇTU ŞELALESİ KAMP ALANI

Suuçtu Şelalesi kamp severler için de oldukça güzel bir alan. Kamp yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını yanında getirmesi iyi olacaktır. Ayrıca ormanın içinde ve nehir kenarı olması sebebiyle akşamları biraz serin olacaktır. Gerekli önlemi almanızı tavsiye ederiz. Doğanın içerisinde, bol oksijenli ve suyun dinlendirici sesiyle geçireceğiniz bir kaç gün şehrin bütün stresini üzerinden atmanıza, yorucu şehir hayatını bir nebze de üzerinden atmanıza sebep olacaktır.

SUUÇTU ŞELALESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Suuçtu Şelalesi’ne Bursa’dan İzmir yolunu takip ederek gidebilirsiniz. Yolun 80. kilometresinde Kemalpaşa ilçesine varacaksınız. İlçeden Muradiyesarnıç köyü yolunu takip edeceksiniz. Muradiyesarnıç köyünü geçtikten kısa bir süre sonra şelale karşınıza çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin