yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa’da Bir Doğa Harikası: Sadağı Kanyonu
(Fotoğraf: Eren Ertürk)

Orhaneli İlçesi’nin 6 kilometre batısında bulunan Sadağı Kanyonu, ziyaretçilerine eşsiz güzellikte bir doğa sunuyor. Yeşilin, suyun, yer yer 60 metreyi bulan kaya bloklarının arasında kilometrelerce uzanan kanyon, şehir hayatının kalabalığından kaçmak isteyen Bursalıların uğrak yeri.  Çevre illerden de çok sayıda doğa severi ağırlıyor. Yapılan çevre düzenlemeleri ile yediden yetmişe herkesin belirli mesafelerde yürüyüş yapabileceği Sadağı Kanyonu, aynı zamanda piknikçilerin de tercih ettiği bir mesire alanı.

 

Sadağı Kanyonunda Ne Var?

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa’da Bir Doğa Harikası: Sadağı Kanyonu
(Fotoğraf: Eren Ertürk)

Kanyon başlangıcından itibaren size muhteşem manzaralar eşlik edecek. Ağaçların, suyun ve su tarafından pürüzsüz hale gelmiş kayaların arasında gezerken kendinizi farklı bir dünyada hissedeceksiniz. Son zamanlarda yurt dışından da ziyaretçilere ev sahipliği yapan Sadağı Kanyonu, doğa severlere eşsiz anlar yaşatmak konusunda oldukça iddialı.

Geniş bir floraya sahip kanyon, yavşan otu, gürgen, titrek kavak, doğu çınarı, arap sümbülü, kaya eğreltisi, kokar ardıç, katran ardıcı, obrizya, defne yapraklı laden, gümüşi Ihlamur gibi türleri barındırıyor. Kanyonda ve çevresinde karşınıza çıkabilecek; susamuru, tavşan, tilki, yaban domuzu, sincap, atmaca, doğan, serçe, alakarga ve birçok hayvan türü mevcut. Sadağı Kanyonu’nun bir başka önemli özelliği ise tarihi bir yapıya ev sahipliği yapması. Sadağı Kanyonu’nda, Roma İmparatoru Hadrianus (117-138) tarafından karısı için yaptırılan kaya hamamı bulunuyor. Roma İmparatoru Hadrianus’un Orhaneli (Adranos) bölgesini avlak olarak kullandığı biliniyor. Sadağı Kanyonu’nda bulunan sıcak su kaynağı tespit edildikten sonra karısının cilt hastalığının tedavisi için bu hamamı inşa ettirmiş ve kullanmış. Hâlâ çıkmakta olan 60 derece sıcaklıktaki su, borularla Sadağı Köyü yakınlarındaki bir termal tesise taşınıyor.

Yürüyüş Parkuru

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa’da Bir Doğa Harikası: Sadağı Kanyonu
(Fotoğraf: Eren Ertürk)

Kanyonun uzunluğu yaklaşık 12 kilometre ancak; 2.750 metresi tabiat parkında yer alıyor. Tabiat parkı içerisinde kalan bölümde, köprüler ve merdivenlerle, su ve kaya geçişleri kolaylaştırılmış. Köprülerin ardından, su geçişleri için konulan derme çatma yapılmış tahta köprülerden geçerken dikkatli olmanız gerekiyor. Tabiat parkı bitiminde ise tamamen doğayla baş başasınız. Pek çok defa sudan geçerek, kayaların üzerine tırmanarak devam eden yolda, son derece zorlu, hatta nispeten tehlikeli geçişler mevcut. Kanyon yürüyüşlerinde tecrübeli değilseniz ya da fiziksel olarak kendinize güvenmiyorsanız daha fazla ilerlemenizi tavsiye etmiyoruz. Eğer devam etmeye karar verirseniz, dikkat etmeniz gereken bir başka konu da zaman. Kanyonun tesisleri ve girişi akşam belirli bir saatte kapanıyor. Yürüyüş programınızı bu saatlere göre ayarlamanızda fayda var.

Yürüyüşe Hazırlık

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa’da Bir Doğa Harikası: Sadağı Kanyonu
(Fotoğraf: Eren Ertürk)

Sadağı Kanyonu’nu yürüyüş için seçtiyseniz yapmanız gereken bazı hazırlıklar var. Öncelikle, parkurun neredeyse tamamı taşlardan ve sivri kayalardan oluşuyor. Zaman zaman kum ve tamamen bitki örtüsü zeminlerden de geçeceksiniz. Bu nedenle, doğa yürüyüşü için tasarlanmış ayakkabılar tercih etmelisiniz. Bir diğer husus ise çantanız. Mümkün olduğunca hafif bir sırt çantası taşımanızı tavsiye ediyoruz. Uzun bir yürüyüş planlıyorsanız muhakkak yanınızda su bulundurmalı ve atıştırmalık yiyecekleri çantanıza koymalısınız. Pek çok defa sudan geçmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle ayakkabı, çorap, pantolon, tişört vb. yedek kıyafetleri yanınıza almayı unutmayın.

Sadağı Kanyonu’na Nasıl Giderim?

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa’da Bir Doğa Harikası: Sadağı Kanyonu
(Fotoğraf: Eren Ertürk)

Bursa Nilüfer’den başlayan Keles-Orhaneli kara yolu, 14 kilometre sonra Doğancı Barajı’nda ikiye ayrılıyor. Sağdaki Doğancı Barajı bendi üzerinden devam eden yolu 36 kilometre takip ettiğinizde Orhaneli İlçesine varıyorsunuz. Orhaneli’ye girdiğinizde Serçeler Köyü tabelasından sağa dönmelisiniz. Serçeler Köyü içerisinde Sadağı Kanyonu tabelasını takip ederek Sadağı Köyüne, oradan da Sadağı Kanyonuna ulaşacaksınız. Yol boyunca orman içerisinden geçeceksiniz. Bol bol durarak fotoğraf çekmenizi, çeşmelerinde mola vermenizi öneririz. Sadağı Köyü içerisinde yollar oldukça dar. Köyü geçtikten sonra Sadağı Kanyonu tabelasını göreceksiniz. Buradan sola dönerek yaklaşık 1.5 kilometre yapılmış yoldan doğruca tesislere ulaşabilir ya da tabeladan dönmeyerek bozuk bir yoldan kanyonun başlangıcı olan bende varabilirsiniz.
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa’da Bir Doğa Harikası: Sadağı Kanyonu

Tavsiye

Dönüşte Serçeler köyünde mola verin.  Köprünün hemen yanında köylü teyzelerin açtığı tezgâhlardan, ev yapımı salça, reçel gibi ürünleri satın alın. Sohbetleri, tüm gün yapmış olduğunuz yürüyüşün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacak. Yürüyüşünüz esnasında bitki ve canlı türlerinin çeşitliliğine zarar vermemek adına ardınızda iz bırakmayın.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin