Oylat Kaplıcaları

0

Eşsiz bir doğa harikası, ferhalatıcı bir şelale, görülesi bir mağara, kemiklerinizi ısıtacak kaplıcalar ve çam ağacından gürgenine, meşesinden palamut ağacına eksiksiz bir orman… Oylat size bunların hepsini bir arada sunan Bursa’nın cennet köşesi.

Oylat, Bursa’ya 70, İnegöl’e ise 30 kilometre uzakta yer alıyor. İçerisinde yer alan kaplıcaları, mağarası, şelalesi ve kanyonuyla ziyaretçilerine eşsiz bir zaman geçirmelerinin garantisini veriyor.

OYLAT KAPLICALARI

Oylat Kaplıcalarının tarihinin çevre köylerde bulunan kalıntılardan Roma dönemine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kaplıcanın mimari tarzı da Roma hamamlarına benzemektedir. Bölge halkı arasında oluşan efsaneye göre ise zamanın Bizans Tekfurunun kızı amansız bir hastalığa yakalanmıştır. Çevreden gelen bilgin ve şifacılar kızın hastalığına bir türlü çare bulamazlar. Kızını gördükçe üzülen tekfur, kızının ıssız bir yere götürülerek ölüme terk edilmesini emreder. Bölgeden kaynayan sularla yıkanarak sağlığına kavuşan kız bir süre sonra saraya geri döner. O günden sonra bölge şifa kaynağı kaplıcalar olarak kullanılır.

Oylat da kadınlar ve erkekler için kullanılan hamamın yanı sıra çok sayıda kaplıca da yer almaktadır. Kaplıca suyu özellikleri bakımından dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Su içilebilir durumdadır. Yer altından kaynayan suyun sıcaklığı 40 derece olup, direk şifa kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Kaynayan suyun, özellikle ağrılı sinir hastalıkları olmak üzere, cilt problemleri, romatizmal hastalıklar ve kilo problemlerine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Oylat’ta konaklamak isteyenler için otellerin yanı sıra termal tesislerde mevcuttur.

OYLAT ŞELALESİ

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Oylat Kaplıcaları

Oylat merkezinden yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz Oylat Şelalesi bölgenin en ünlü şelalerinden. Şelaleye ulaşmak için biraz zorlu, çokça keyfili bir yoldan gitmek gerekiyor. Şelaleye ulaştığınızda ise hiçbir yorgunluğunuzun kalmayacağını garanti edebiliriz.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Oylat Kaplıcaları

Şelaleye gitmek için merkezden 400 metre mesafe uzaklıkta bulunan bir tahta köprüden geçiliyor. Bir süre patika yolda yürüdükten sonra ikinci köprüye ulaşacaksınız. Bu köprüyü de geçince sizde cennet hissi uyandıracak orman kokuları ve bin bir renge bürünen ağaçlar arasından yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekiyor. Sonunda ulaştığınız Oylat Şelalesi’nin suyu yaklaşık 15 metre yüksekten akıyor. Şelalenin dönüş yolunda ise karşınıza çıkacak çay bahçesinden ince belli bardakta mis gibi bir çay içmenizi tavsiye ederiz.

OYLAT MAĞARASI

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Oylat Kaplıcaları

Oylat’ta mutlaka görülmesi gereken diğer yer ise Türkiye’nin 3. büyük mağarası olan Oylat Mağarası. Mağara, İnegöl’e 17 kim uzaklıktaki Hilmiye Köyü’nün 1 kilometre güneyinde yer alıyor. Oylat Kanyonunun bittiği noktada yer alan mağaranın uzunluğu 665 metredir. Mağara iki bölüme ayrılır. 2-5 metre arasında genişliğe sahip ilk bölümün tavan yüksekliği 15 metredir. Bu bölüm dev kazanı ve damlataş alanı bulunur. Dev bir çöküntü salonundan oluşan mağaranın ikinci bölümünde ise tavan yükekliği 3 ila 15 metre arasınad değişir. Genişliği 25 metreyi bulan salonun başlangıcı ile sonu arasında yaklaşık 90 metrelik yükselti farkı bulunuyor. Oylat Mağarası aynı zamanda zengin bir canlı topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Mağarada yürüyüş sırasında yarasa, kelebek, solucan binayaklılara rastlayabilirsiniz.

Mağaraya ulaşmak için iki yolu kullanmak mümkün. Mağaraya kaplıcalar bölgesinden gidilebildiği gibi Oylat Kanyonu’nun içinden de gidebilirsiniz. Kanyon yolu biraz daha zor olsa da kendine güvenenler için eşsiz doğa manzarasını kaçırmamaları adına kanyondan gitmelerini tavsiye ediyoruz.

OYLAT KANYONU

400-500 metre derinliğindeki Oylat Kanyonunun bittiği noktada kanyonun tabanından 150 metre yüksekte Oylat Mağarası yer alır. Oylat deresini çevreleyen Oylat Kanyonu ziyaretçilerine eşsiz bir doğa manzarası ve bol fotoğraf imkanı sunuyor.

OYLAT’TA NE YENİR?

Oylat’ta yer alan tesislerde enfes bir şekilde hazırlanmış hemen her çeşit yemeği bulmak mümkün. Yine de ünü dünyaya yayılmış İnegöl köftesini, pideli kebabını, ciğer sarmasını, tavsiye ederiz. Yiyeceğinizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız; piknik yapabilirsiniz.

Oylat ve civarının kadınların açtığı sergiden aldıklarınızla da kendinize enfes bir sofra kurabilirsiniz. Köylü kadınların kurduğu pazarda, çeşit çeşit orman balı, bölge tarlalarından yetişen elma, armut gibi meyveler, ceviz içi, kuşburnu, tarhana, haşhaşlı açma, poğaça, bitki çayları, çeşit çeşit reçeller almanız mümkün.

OYLAT’A NASIL GİDİLİR?

Oylat’a Bursa yönünden Ankara yolunu takip ederek gidebilirsiniz. İnegöl ilçe merkezini geçtikten 8 kilometre sonra Domaniç yol ayrımından sağa dönmeniz gerek. Otobüsle seyahat etmek isteyen yolcular için İnegöl terminalinden Oylat’a sürekli araçlar kalkmaktadır.
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Oylat Kaplıcaları

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin