Soğukpınar-Ketenli Aras Şelalesi Yürüyüş Yolu

0

Soğukpınar-Ketenli- Aras Şelalesi parkuru, Uludağ Milli Parkı girişine 100 metre kala sağa saparak ulaşılan Soğukpınar bucağında başlamaktadır. Soğukpınara ayrıca Keles karayolu takip edilerek ulaşılan 45 kilometrelik ikinci bir yol vardır.

Ketenliyayla-Aras parkuruna Soğukpınar köyünü Keles’e bağlayan asfalt yoldan girilir. Köy camiinin altından devam eden Keles yolunun 2.ci kilometresindeki Ketenli tabelasından sola dönülür. Toprak yol 2.1 kilometre sonra tekrar sola döner ve 300 devam ettikten sonra Geçit yayla-Ketenli yayla istikametine yönelen son sapağa ulaşır. Ketenli tabelasını takiple 3.2 kilometre sonra Ketenli yaylasına ulaşılır. Yaylanın sonunda solda, Orman muhafazaya ait terk edilmiş binaların önünden geçerek Uludağ istikametine ilerleyen belirgin patikadan devam edilir. Bilgi levhasının yanındaki Aras Şelalesi yön tabelası ve parkurun çeşitli yerlerinde bulunan kırmızı-beyaz işaretler takip edildiğinde sonuncusu yorucu bir çıkışın ardından 1.9 kilometrelik yürüyüşle Aras Vadisine varılır. Orman içi patikadan çıkıp vadiye girildiğinde kayalıklar arasından akan Aras derenin solundaki işaretlenmiş patikadan devam edilir ve yaklaşık 300 m. sonra Aras şelalesinin aktığı kayaya ulaşılır. Soğukpınar köyünden Aras Şelalesine olan uzaklık 9.5 kilometredir.

Parkurun tahmini yürüyüş süresi 1.5 saattir. Parkurun zorluk derecesi 4 olarak belirlenmiştir. 1 adet bilgi levhası ve 4 adet yön levhasının bulunduğu parkurun sorumluluğu Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü’ne aittir.

Siz de yaptığınız yürüyüş deneyimlerini iletisim@bursadanevar.com adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.

 

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Soğukpınar-Ketenli Aras Şelalesi Yürüyüş Yolu

Powered by Wikiloc

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin