Alabalık Tesisi- Küreklidere Şelalesi Yürüyüş Parkuru

0
181

Şehir merkezinden 17 kilometre uzaklıkta yer alan Küreklidere şelalesine Ankara yolu üzerinde Otosansit’i geçtikten sonraki Cumalıkızık köyü eski yolundan ulaşılır. Cumalıkızık mahallesi kavşağından sağa dönen asfalt yol, 1.6 kilometre sonra mezarlıktan sola döner ve 5 kilometre devam ettikten sonra şelale parkurunun başlangıç patikası olan Kent Ormanı girişine ulaşır. 395 Ha.lık Bursa Kent Ormanı, Türkiye’nin en büyük ve en geniş Kent Ormanı olma özelliğine sahiptir. Parkur Kent Ormanı giriş kapısından itibaren piknik ve oyun alanları, dereden akan suyun döndürdüğü küçük bir değirmen, kaya bahçeleri, ahşap seyir kuleleri yanından ve köprüden geçerek 2 kilometre sonra şelale yakınlarında sonlanır. Parkurun bazı bölümleri ve sona doğru dik çıkışlar vardır. Küreklidere yatağından 80 mt. yüksekten düşen şelalesinin seyredilebileceği seyir terasına çıkış yorucudur.

alabalık küreklidere 2 - Alabalık Tesisi- Küreklidere Şelalesi Yürüyüş Parkuru

Zorluk derecesi 2 olarak belirlenen Alabalık Tesisi- Kürelidere Şelalesi yürüyüş yolunun tahmini yürüyüş süresi 1 buçuk saattir. Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki parkurun üzerinde 1 adet bilgi levhası ve bir adet yön levhası bulunuyor.

alabalık küreklidere1 - Alabalık Tesisi- Küreklidere Şelalesi Yürüyüş Parkuru

Siz de Bursa’da yaşadığınız doğa yürüyüşü deneyimlerinizi iletisim@bursadanevar.com adresinden bizimle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin