Bursa Kebabı (İskender Kebap) nerede yenir?

0

1867 yılında Mehmetoğlu İskender Efendi tarafından yapılmaya başlanan Bursa kebabı, ilk yapan İskender Efendi nedeniyle İskender olarak bilinmektedir. Ünü tüm dünyaya yayılan Bursa Kebabı, kemikleri ve sinirleri ayıklanmış kuzu etinin dikey olarak metal bir bir çubuğa geçirilerek kömür etrafında çevrilmesiyle pişirilmektedir. Yağlı sinirleri alınmış kuzu etinin kullanıldığı kebap şişe geçirilirken aralarına yağlı koyun kıyması döşenir. Ateşte dönerek kızartılır. Pişen etler bıçakla ince kesilir. Servis için kebap pideleri kızartılarak tabaklara yerleştirilir. Üzerine kesilmiş etler, domates sosu, tereyağı, kenarına yoğurt eklenerek servis yapılır.

Bursa Kebabı Nerede Yenir?

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kebabı (İskender Kebap) nerede yenir?

Bursa’nın ünü dünyanın her yerine yayılmış bu lezzetini hemen her yerde bulabilirsiniz. Ancak ilk tavsiye edilecek yer tabiki Bursa Kebanı’nın mucidi Kebapçı İskender olacaktır. Kebapçı İskender’in ilk dükkanı, Bugünkü Kayhan Çarşoısı’nda yer alsada, yasalardan dolayı 1967 senesinde yasa nedeniyle bugün hala devam eden ve ilk dükkana benzetilerek tasarlanmış Heykel Şubesine taşınmıştır. Kapısında uzun kuyruklar oluşan dükkanın size sunacağı kebabın lezzeti için beklemeye değer. Firma ilk dükkanının yanısıra Bursa’nın bir çok yeri, İstanbul ve Balıkesir’de de aynı lezzeti sunmayı garanti ediyor.

Ayrıca firma ilk dükkanlarını ve Bursa Kebabı’nın mucidi İskender Efendi’nin Irgandı Köprüsü civarındaki evini örnek alarak Soğanlı Botanik Park yanında iki binadan oluşan İskender Efendi Konağı ve Müzesi’ni açmıştır.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Bursa Kebabı (İskender Kebap) nerede yenir?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu girin
İsminizi buraya girin